Outdoorová móda

23.07.2020

Většina Čechů bude letošní dovolenou z důvodu aktuální epidemiologické situace trávit poznáváním krás naší vlasti. Čechy oblíbené kempování a chalupaření se tak znovu dostává do kurzu. Ani uprostřed lesa s krosnou na zádech ale člověk nemusí zanevřít na sladěný outfit. Ačkoliv jsou estetické možnosti v oblasti outdoorové módy omezenější, i zde už je v posledních letech z čeho vybírat.

Stylistka Bára radí:  

"U outdoorového oblečení hraje hlavní roli pohodlí a funkčnost, což mimo jiné znamená i výrazné reflexní barvy nebo ne vždy lichotivé střihy. Záleží tedy na jakou příležitost oblečení vybíráte. 

Pokud se chystáte na vysokohorskou túru do Alp, soustředila bych se především na to, aby oblečení i boty splnily požadavky třeba i na několikadenní výšlap v horských podmínkách.


Různé funkce funkčního oblečení

Primárním úkolem dobře zvoleného outdoorového oblečení je poskytnout svému nositeli dostatečnou ochranu před vnějším okolím. Mezi hlavní aspekty patří například teplota a vlhkost okolního vzduchu, která navíc může být v průběhu nošení velmi proměnlivá, odolnost vůči srážkám, ochrana proti slunečnímu záření, odvod potu z pokožky a ochlazení těla. Čím extrémnější podmínky očekáváme, tím větší důraz je potřeba na všechny funkční parametry klást. Další přidanou hodnotou funkčního outdoorového oblečení je jeho pohodlí, náročnost údržby a pro pobyt v přírodě velmi důležitá otázka úložných prostorů.

Stylistka Bára radí: 

"Pokud jedete jen do Českého středohoří a čekají vás výlety po hradech a občas nějaký kopeček, můžete pohorky vyměnit za kvalitní tenisky, softshellovou bundu za džínovou a stylový outfit máte na světě."



V teple a suchu: Jak rozumět základním funkčním parametrům?

Alfou a omegou funkčního outdoorového oddělení jsou zejména jeho nepromokavost a prodyšnost. Podle současných norem je možné jako "nepromokavý" označit každý materiál s výškou vodního sloupce alespoň 2 000 mm. Ačkoliv se představa dvou metrů vody může zdát na první pohled jako zcela dostačující, jde opravdu jen o základ. Na nečekanou průtrž by se rekreační turisté měli vybavit softshellovou bundou s vodním sloupcem alespoň 5 000 mm. Outdoorové oblečení pro delší pobyt v přírodě nebo túry v extrémnějších podmínkách by ale mělo "udržet" vodní sloupec vysoký alespoň 15 000 mm. Neméně důležité je vnitřní podlepení švů, bez kterého sebelepší bunda či kalhoty promoknou velmi rychle.

Obecně platí, že čím nepromokavější látka je, tím menší je její prodyšnost. Ta se udává nejčastěji pomocí hodnoty Ret, kdy nižší číslo znamená lepší prodyšnost. Pro srovnání se nejlepší materiály na trhu pohybují pod hranicí 4 Ret. Většině rekreačních turistů by pro výšlap na Sněžku ale měla stačit výbava s prodyšností okolo 10-15 Ret. V oblečení s Ret vyšším než 20 už byste se ovšem mohli nepříjemně zapařit.

Vyvážené kombinace obou parametrů na dostatečné úrovni dosahují zejména dražší materiály. Pokud tedy nepatříte mezi vášnivé vyznavače vysokohorské turistiky či několikadenních výšlapů, finančně nejlépe vás vyjde kompromis v podobě průměrných hodnot nepromokavosti i prodyšnosti.

"Při výběru outdoorové módy dávají naši zákazníci přednost designovým produktům z kvalitních materiálů, a to i za vyšší cenu. Aktuálně zákazníci volí především odlehčené materiály a produkty s maskáčovými či květinovými potisky," dodává Václav Hrbek, generální ředitel značky Alpine Pro.



Funkčnost a estetika se dá skloubit

Oblečení určené pro pobyt v lese nebo na horách by mělo pro případ nouze být také dobře viditelné. Toho lze vkusně docílit buď využitím jedné nebo kombinace několika plných barev bez motivu, případně jedním kouskem s barevným vzorem. Kombinace více různých vzorů je vždy riziková a nemusí působit nejelegantněji - a na viditelnosti vám také nepřidá.


© 2020 Módní seriál s Centrum Černý Most
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky